Příběh

El Capitan

Vstáváme nelidsky brzo, abychom přijeli do parku Yosemite ještě před špičkou. Včera v noci jsme totiž dělali menší průzkum a fotky zacpaných silnic auty turistů nás vyděsily.

Po příjezdu do parku si všímáme majestátního vrcholu El Capitan. V návštěvnickém centru necháváme náš kočár a vyrážíme na stezku dolnímu yosemitskému vodopádu. Vodopád je bohužel vzhledem k současnému počasí téměř vyschlý.

Yosemitský národní park je z 95 % tvořen divočinou. Najdete v něm granitové masivy, vodopády, jezera a sekvoje, kromě jiného.

Po projití Yosemitského údolí se rozhodujeme pro přesun autem na vyhlídku Glacier Point, ze které je výhled na yosemitské údolí, vrchol Half Dome a vodopády. Po příjezdu pod vrchol jsme se dostali do kolony, která znamenala dojezd posledních cca 11 mil za 90 minut. Rozhodli jsme se proto vrchol přeskočit a zastavili jsme alespoň na vyhlídce o kousek níže, zhruba ve výšce 2 000 metrů.

Cestou zpět do roklí pozorujeme zkázu, kterou zde napáchaly lesní pořáry. Zastavujeme u jezera Tenaya, kde turisté vesele grilují a chillují. V soutěsce u konce parku nám kompas hlásí nadmořskou výšku 3 040 metrů.

Za hranicemi parku už máme takřka sucho v nádrži a tak stavíme na první benzínce, před kterou pro zástup turistů hraje kapela.

Před západem slunce dorážíme do naší noclehárny v městečku Bishop na půli cesty mezi Yosemite a Death Valley. Konečně zažíváme poctivý motel, jaký známe z osmdesátkových filmů!

Dovolíme si opět přidat okénko do místní legislativy:

  • Dle vyhlášky města Chico bude každému, kdo ve městě odpálí atomovou bombu, udělena pokuta 500 dolarů.
  • Zvířata se nesmí pářit, pokud nejsou od hospody, školy nebo kostela dále než 457 metrů.
  • V Baldwin Parku není nikdo oprávněn jezdit na kole v plaveckém bazénu.
  • Po Hollywood Boulevard je zakázáno hnát najednou více než 2 000 ovcí.
  • V Los Angeles je zakázáno olizovat žáby a ještěrky.